Brutnák - boreč

Roste divoce na zahradách. Má listy porostlé chloupky s krátkými řapíky a modré hvězdicovité květy, jež od května do září vábí včely. Dosahuje výšky 30 - 70 cm.

Má neobyčejně osvěžující chuť, jež připomíná čerstvé okurky. Proto se vyplácí stále zasévat nová semena, aby bylo možno trhat čerstvé listy a špičky výhonků. Brutnáku se dáří také v kořenáčí na okně a na balkóně. Není vhodný k sušení, protože ztrácí příliš mnoho aroma. Nejlépe se mu daří v kypré, dobře vyhnojené a mírně vlhké půdě, semena se musí dobře přikrýt zemí (klíčí za tmy) a již za týden začíná klíčit. Je to jednoletka a potřebuje voln éa slunné místo.

Listy brutnáku chutnají po čerstvých okurkách. Proto je tato bylinka ideálním kořením do okurkového salátu, okurkového ragů s masem a do sterilovaných okurek. Patří také do každého salátu, do hlávkového zelí, zeleninového či bramborového a do studených hořčičných omáček, rajských, do bylinkových majonéž, do polévek a omáček. Zvláště pikantní příchuť dává telecím i skopovým griládám, všem sekaným masům a rožněným rybám. Je vhodný do nádivek.

Vybrat podle fotografie

Nevíte co uvařit? Najděte si recept podle fotografie.

Vybrat recept podle fotografie

Online kuchařka v mobilu

Nyní na Google Play Získat na App Store Získat od Microsoftu

Kategorie

Přihlášení

:
:

reklama
Svíčková na smetaně

Recept na nejlepší české jídlo.

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Jedlý papír

Nejširší nabídku jedlých papírů na dorty kupujeme ve Světě cukrářů.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

TOPlist