Saturejka

Silně aromaticky voní, pikantně a peprně chutná. Je to klasické koření do všech fazolových pokrmů. Čerstvě zelené i usušené listy jsou vhodné k houbám (kromě žampionů), do masových i bramborových salátů, ke grilované rybě, do rybích polévek, majonéz, nádivek do drůbeže, steaků, kotlet, do všech druhů salámů, na pečené brambory, do nakládaných okurek a zeleniny v octě, ke květáku, kysanému zelí, ragú z masa, do sýrových pokrmů a k toastům.

Daří se jí v květináči, v balkonovém truhlíku – a přirozeně také na zahradě. Potřebuje kyprou, humusní půdu, slunce a suché místo. Vysévá se v květnu rovnou do truhlíku nebo na zahradu. Do kořenáče je možno ji vysévat již v březnu. Semeno se pokryje jen lehce zemí nebo přikryje rašelinou, protože saturejka klíčí za světla. První rostlinky se objevují již po dvou až třech týdnech. Roste do výše 30 – 40 cm, je kopinatolistá a má růžové, bílé a fialově zbarvené kvítky.

Zelené listy je možno sklízet po celé léto. Při přípravě zelených nebo bílých velkých fazolí a jiných luštěnin vaříme spolu s nimi několik svázaných stonků saturejky, které před koncem z hrnce vyjmeme.

Odřezává se nízko nad zemí, stonky se svazují dohromady a zavěšují se k sušení anebo se rozloží na suchém, stinném místě. V zimě vaříme buď celé řapíky, nebo suché listy rozdrobíme.

Vybrat podle fotografie

Nevíte co uvařit? Najděte si recept podle fotografie.

Vybrat recept podle fotografie

Online kuchařka v mobilu

Nyní na Google Play Získat na App Store Získat od Microsoftu

Kategorie

Přihlášení

:
:

reklama
Svíčková na smetaně

Recept na nejlepší české jídlo.

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

TOPlist