Bazalka

Bazalka přišla do Evropy asi ve 12. století z tropických oblastí Asie a Afriky. Má 20 až 40 cm vysoké stonky a podélně oválné listy, které se mohou používat čerstvé i sušené. Chutná ostře, je aromatická a zvláště letním zeleninám dodává výbornou příchuť. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení.

Prakticky se používá do všech zeleninových pokrmů, salátů, polévek a omáček z rajčat, do špenátu, fazolí, okurkových salátů, kysaného zelí a luštěnin. Bazalka patří do sterilovaných okurek, zeleniny a dýní. Jemně nakrájené bazalkové listy zlepšují chuť grilovaných vepřových kotlet, telecího masa, grilovaných kuřat, játrových knedlíčků a rožněných klobás. Je vhodná do všech bílých omáček a polévek, do míchaných salátů a v malém množství se hodí k vařeným rybám. Přidává se do bylinkového tvarohu, omáčky a másla a do omelet. Zvláště italská kuchyně je bez bazalky nepředstavitelná.

Je možno ji pěstovat všude – na zahradě, v balkónových truhlících a dokonce i v kořenáči na okně. Je to jednoletá rostlina, která se vysévá každý rok v březnu až dubnu a potřebuje kyprou, jílovitou půdu a hodně slunce. Sklidit se musí krátce před plným květem – asi od července do září – protože později má vysoký obsah éterických olejů.

Vybrat podle fotografie

Nevíte co uvařit? Najděte si recept podle fotografie.

Vybrat recept podle fotografie

Online kuchařka v mobilu

Nyní na Google Play Získat na App Store Získat od Microsoftu

Kategorie

Přihlášení

:
:

reklama
Svíčková na smetaně

Recept na nejlepší české jídlo.

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

TOPlist