Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

Začátek:
Konec:
Místo: Přerov nad Labem   »  Nymburk   »  Středočeský kraj
Telefon: +420 325 565 272
Email: skanzen@polabskemuzeum.cz
Oficiální stránky: http://www.polabskemuzeum.cz

Každý kdo již jednou navštívil unikátní skanzen v Přerově nad Labem, zajisté se sem čas od času vrací znovu, aby si připomněl jedinečnou atmosféru časů dávno minulých, zachycenou díky neutuchající péči opatrovatelů zdejšího muzea. Ti mají na svědomí i oblíbenou akci "Jaro na vsi", která každoročně oživí staročeské zvyky a obyčeje generací našich předků a promění zdejší chalupy v oázu bujícího jara.

Co zde uvidíte

Po celé dva měsíce se návštěvníkům v plné kráse předství veškeré jarní obyčeje, masopustní zábavy, velikonoční zvyky, svatovojtěšské poutě či mariánské svátky. Na území celého skanzenu se pozorný návštěvník může setkávat s praktickými ukázkami starobylých řemesel, jako jsou velikonoční pečení, výroba košíků, zdobení perníčků, výroba pohankových placek, zpracovávání vlny a mnohá další. Návštěvníci jistě ocení i zpřístupnění všech dostupných expozic, kterým je přes zimu věnována dostupná péče. Jedná se zvláště o starou školu či výstavku hraček v přísálí bednárny. Ve velkém výstavním sále pokračuje jarní výstava velkou kolekcí kraslic zdobených starými technikami, v chodbě u staré školy a v kabinetu jsou nejrůznější kraslice vytvářené nezvyklými technikami a moderními barvami, doplněné jarními dekoracemi, pohlednicemi, současným zvykoslovným pečivem a keramikou s jarními motivy.

Zakoupit si zde samozřejmě můžete i památeční předměty, gastronomické lahůdky či keramické a rukodělné výrobky. Výlet do Přerova nad Labem je zkrátka skvělým tipem pro celé rodiny s dětmi, zamilované páry, skupiny kamarádů i aktivní seniory.

Jaro na vsi 2013

Výstava začíná v chalupě z Chvalovic, zařízené tak, jak se tu žilo kolem poloviny 19. století. Světnice je plná žen mladých i starých, které se tu sešly o jedné masopustní neděli k zvláštní krajové zábavě zvané šplochan. K masopustu patří také zabíjačka a na jeho konci masopustní úterý s průvodem nejznámějších maškar - masopusta, kobyly, medvěda, klibny, žida a dědka v nůši.   

Postním pokrmům i tradičnímu velikonočnímu jídelníčku je vyhrazena druhá chalupa z osady Draho u Nymburka. Připomíná se tu i sedm postních nedělí, který bývaly vyplněny různými zvykoslovnými obřady. Z nich se ve zdejším kraji dosti dlouho udržela zábava děvčat o Smrtelné neděli - vynášení smrti a chození s lítem po vsi.Jarní výstava pokračuje i v chalupách v dolní části muzea v přírodě a seznamuje s dalšími lidovými zvyky a obyčeji.

Ve velkém výstavním sále v bednárně je připravena sezónní výstava z bohaté sbírky textilu „Co slušelo našim prababičkám“ a v přísálí je vystavena velká vlastní kolekce současných kraslic, zdobených starými technikami i originální kraslice novodobé, doplněná jarními dekoracemi, zvykoslovným pečivem, starými pohlednicemi atd.

O víkendech tu návštěvníci mohou zastihnout řadu lidových tvůrců a sami se účastnit různých aktivit - DOPROVODNÝ PROGRAM ZDE...

Výstava je otevřena

od 16. března 2013 denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin (poslední vstup doporučujeme v 16 hodin).

Velikonoční pondělí 1.4. a v úterý 2.4. 2013 otevřeno od 9.00 do 17.00 hodin.

VSTUPNÉ:

Dospělí: 70,- KčSenioři, studenti a školáci: 35,- KčRodina: 180,- Kč (2 dospělé osoby a 2 - 3 děti školáci)Předškoláci: zdarma

Těšíme se na vás!

Vybrat podle fotografie

Nevíte co uvařit? Najděte si recept podle fotografie.

Vybrat recept podle fotografie

Online kuchařka v mobilu

Nyní na Google Play Získat na App Store Získat od Microsoftu

Kategorie

Přihlášení

:
:

reklama
Svíčková na smetaně

Recept na nejlepší české jídlo.

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Jedlý papír

Nejširší nabídku jedlých papírů na dorty kupujeme ve Světě cukrářů.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

TOPlist