Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

Začátek:
Konec:
Místo: Přerov nad Labem   »  Nymburk   »  Středočeský kraj
Telefon: +420 325 565 272
Email: skanzen@polabskemuzeum.cz
Oficiální stránky: http://www.polabskemuzeum.cz

Každý kdo již jednou navštívil unikátní skanzen v Přerově nad Labem, zajisté se sem čas od času vrací znovu, aby si připomněl jedinečnou atmosféru časů dávno minulých, zachycenou díky neutuchající péči opatrovatelů zdejšího muzea. Ti mají na svědomí i oblíbenou akci "Jaro na vsi", která každoročně oživí staročeské zvyky a obyčeje generací našich předků a promění zdejší chalupy v oázu bujícího jara.

Co zde uvidíte

Po celé dva měsíce se návštěvníkům v plné kráse předství veškeré jarní obyčeje, masopustní zábavy, velikonoční zvyky, svatovojtěšské poutě či mariánské svátky. Na území celého skanzenu se pozorný návštěvník může setkávat s praktickými ukázkami starobylých řemesel, jako jsou velikonoční pečení, výroba košíků, zdobení perníčků, výroba pohankových placek, zpracovávání vlny a mnohá další. Návštěvníci jistě ocení i zpřístupnění všech dostupných expozic, kterým je přes zimu věnována dostupná péče. Jedná se zvláště o starou školu či výstavku hraček v přísálí bednárny. Ve velkém výstavním sále pokračuje jarní výstava velkou kolekcí kraslic zdobených starými technikami, v chodbě u staré školy a v kabinetu jsou nejrůznější kraslice vytvářené nezvyklými technikami a moderními barvami, doplněné jarními dekoracemi, pohlednicemi, současným zvykoslovným pečivem a keramikou s jarními motivy.

Zakoupit si zde samozřejmě můžete i památeční předměty, gastronomické lahůdky či keramické a rukodělné výrobky. Výlet do Přerova nad Labem je zkrátka skvělým tipem pro celé rodiny s dětmi, zamilované páry, skupiny kamarádů i aktivní seniory.

Jaro na vsi 2013

Výstava začíná v chalupě z Chvalovic, zařízené tak, jak se tu žilo kolem poloviny 19. století. Světnice je plná žen mladých i starých, které se tu sešly o jedné masopustní neděli k zvláštní krajové zábavě zvané šplochan. K masopustu patří také zabíjačka a na jeho konci masopustní úterý s průvodem nejznámějších maškar - masopusta, kobyly, medvěda, klibny, žida a dědka v nůši.   

Postním pokrmům i tradičnímu velikonočnímu jídelníčku je vyhrazena druhá chalupa z osady Draho u Nymburka. Připomíná se tu i sedm postních nedělí, který bývaly vyplněny různými zvykoslovnými obřady. Z nich se ve zdejším kraji dosti dlouho udržela zábava děvčat o Smrtelné neděli - vynášení smrti a chození s lítem po vsi.Jarní výstava pokračuje i v chalupách v dolní části muzea v přírodě a seznamuje s dalšími lidovými zvyky a obyčeji.

Ve velkém výstavním sále v bednárně je připravena sezónní výstava z bohaté sbírky textilu „Co slušelo našim prababičkám“ a v přísálí je vystavena velká vlastní kolekce současných kraslic, zdobených starými technikami i originální kraslice novodobé, doplněná jarními dekoracemi, zvykoslovným pečivem, starými pohlednicemi atd.

O víkendech tu návštěvníci mohou zastihnout řadu lidových tvůrců a sami se účastnit různých aktivit - DOPROVODNÝ PROGRAM ZDE...

Výstava je otevřena

od 16. března 2013 denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin (poslední vstup doporučujeme v 16 hodin).

Velikonoční pondělí 1.4. a v úterý 2.4. 2013 otevřeno od 9.00 do 17.00 hodin.

VSTUPNÉ:

Dospělí: 70,- KčSenioři, studenti a školáci: 35,- KčRodina: 180,- Kč (2 dospělé osoby a 2 - 3 děti školáci)Předškoláci: zdarma

Těšíme se na vás!

Vybrat podle fotografie

Nevíte co uvařit? Najděte si recept podle fotografie.

Vybrat recept podle fotografie

Online kuchařka v mobilu

Nyní na Google Play Získat na App Store Získat od Microsoftu

Kategorie

Přihlášení

:
:

reklama
Svíčková na smetaně

Recept na nejlepší české jídlo.

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

TOPlist