Perníková chaloupka

Suroviny

7 hrnků hladké mouky
2,5 hrnku pískového cukru
1 a 1/4 hrnku rozpuštěného medu
1 a 1/4 kostky másla
3 lžičky perníkového koření (příp. 2 lžičky mleté skořice)
na špičku nože tlučeného hřebíčku
trochu tlučeného kardamonu
trochu muškátového květu
trocha tlučeného nového koření
5 - 6 lžic kakaa
3 lžičky jedlé sody
2 - 3 lžíce rumu
2 vejce
hladká mouka na vyválení těsta
tuk na potření plechu

recept nemá fotografii

Postup

Med s cukrem a máslem rozehříváme za stálého míchání, dokud se cukr nerozpustí. Poté směs necháme vychladnout. Do vychladlé směsi přimícháme vejce, mouku smíchanou s kořením a kakaem a promícháme. Přidáme sodu rozmíchanou v rumu a těsto hněteme tak dlouho, dokud není pevné a snadno formovatelné. Pokud bude měkké a lepivé, přidáme ještě trochu hladké mouky.

Těsto zabalíme do fólie a necháme nejméně 4 hodiny v lednici, nejlépe ale přes noc. Potom z těsta vyválíme na pomoučeném válu plát silný 5 - 6 mm a ostrým nožem z něj vykrojíme jednotlivé díly chaloupky. Na střechu dva obdélníkové díly o rozměrech 10 x 22 cm a na boční stěny dva obdélníky o rozměrech 15 x 22 cm. Z posledních dvou obdélníků přiřízneme šikmo od středu kratší strany k delším stranám štít ve tvaru trojúhelníku tak, aby jeho odvěsny měřily 13 cm. Zbytky těsta spojíme dohromady, prohněteme a znovu vyválíme plát silný 5 - 6 mm. Vykrojíme z něj obdélníkovou základnu o rozměrech přibližně 20 x 30 cm a čtyři obdélníky o rozměrech 3 x 4 cm, které použijeme na komín. Ve dvou z nich vyřízneme trojúhelníkový zářez, abychom komín lépe posadili na střechu. Ze zbývajícího těsta vykrojíme stromečky nebo plot. Jednotlivé části položíme na tukem potřený plech. Teprve na plechu v obou bočních stěnách chaloupky vyřízneme dvě okna velká 4,5 x 6 cm a vyříznuté obdélníčky těsta překrojíme na poloviny. Dáme je na plech a upečené použijeme jako okenice.

V jedné boční stěně vyřízneme dveře o velikosti 6 x 9 cm a nad dveřmi vykrojíme malé srdíčko. Vyříznutý obdélník dáme na plech a po upečení použijeme jako dveře. Plechy postupně dáváme do středně vyhřáté trouby a díly chaloupky upečeme do zlatohněda.

Na plechu necháme trochu vychladnout, poté je opatrně přeneseme na kovovou mřížku a necháme zcela vychladnout. Po úplném vychladnutí slepíme chaloupku částí bílkové polevy, zahuštěné takovým množstvím moučkového cukru, aby vznikla velmi hustá hmota.

Nejprve přilepíme na perníkový plát základny boční a štítové stěny a do bílkového pojidla vmáčkneme proužky z kartonového papíru o rozměrech 3 x 10 cm, uprostřed lehce naříznutých, aby se daly snadno ohýbat. Než bílkové pojidlo uschne, opřeme stěny např. o láhve, aby se chaloupka nezbortila. Potom výše uvedeným způsobem přilepíme střešní plochy, okenice a dveře. Slepíme také komín a přilepíme ho na hřeben střechy. Vše necháme dobře zaschnout. Nakonec chaloupku ozdobíme cukrovou polevou. Vlijeme jí do mikrotenového sáčku s odstřihnutým růžkem. Polevou ozdobíme hrany komínu, střechy, okenic a na střeše vyznačíme tenkou linkou tašky ve tvaru krajky. Posypeme-li střechu po dokonalém zaschnutí polevy moučkovým cukrem, bude zimní efekt dokonalý. Na základnu přilepíme bílkovým pojidlem také stromy nebo plot a rozvněž je ozdobíme polevou. Stromy můžeme nejdříve polít polevou, do které jsme přidali zelené potravinářské barvivo, větve ozdobíme barevným cukrovým sypáním.

Pokud se nám zdá vykrajování oken a dveří náročné, nastříkáme okna a dveře bílou polevou na upečené pláty těsta ještě před slepením chaloupky.

Doba přípravy:
Doba vaření:
Celková doba:

Recept přidal(a) ,
Zobrazeno 2,897x

Hodnocení receptu: tento recept ještě žádný uživatel nehodnotil 10
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
čím více bodů, tím lepší recept

Komentáře receptu Perníková chaloupka


Vybrat podle fotografie

Nevíte co uvařit? Najděte si recept podle fotografie.

Vybrat recept podle fotografie

Online kuchařka v mobilu

Nyní na Google Play Získat na App Store Získat od Microsoftu

Kategorie

Přihlášení

:
:

reklama
Svíčková na smetaně

Recept na nejlepší české jídlo.

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Jedlý papír

Nejširší nabídku jedlých papírů na dorty kupujeme ve Světě cukrářů.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

TOPlist