Jak připravit karamel

Suroviny

100 g cukru

recept nemá fotografii

Postup

Pálený nahnědlý cukr je základem klasických karamelových krémů. Také tmavým omáčkám dává karamel specifickou chuť. Můžeme si jej sami připravit postupným zahříváním cukru.

Cukr zahříváme:
K přípravě karamelu použijeme kovovou nádobu, nejlépe měděnou. Důvod: měď je obzvláště dobrým vodičem tepla, takže celý kastrol se rychle rozpálí. Kastrol postavíme na plotýnku rozpálenou na nejvyšší stupeň a vsypeme 100 g cukru. Aby se cukr rovnoměrně zahříval, musíme ho neustále míchat. Jakmile dosáhne správné teploty (více než 200 stupňů), začíná se tavit a dostává typickou chuť.

Cukr pálíme:
Cukr musíme míchat tak dlouho, až se úplně roztaví. Pokud má být karamel použit na cukrovinky a moučníky, tak potřebujeme, aby měl světlehnědou barvu. Množí kuchaři používají karamel k barvení omáček, potom musí být tmavohnědý. Přidáme-li k roztavenému a zhnědlému cukru sekané mandle a ořechy, dostaneme chutný krokant, vhodný například pro zdobení dortů.

Získáme karamel:
Když se nám cukrový sirup náhodou zabarví do červenohněda, kastrol rychle odstavíme ze zdroje tepla. Opatrně přidáme dvě lžíce vody (pozor, voda začne stříkat!) a kastrol opět postavíme na plotýnku a ještě 1 minutu za stálého míchání povaříme. Poté necháme zcela vychladnout. Přidáním vody se proces karamelizace zastavil a karamel zůstane tekutý.

Použití karamelu:
Chceme-li karamel použít pro zdobení dortů, vylijeme karamel na chladnou mramorovou desku nebo na dřevěný vál pokrytý průhlednou fólií. Ztuhlý karamel zabalíme do utěrky, rozlámeme a rozdrtíme na malé kousky, kterými dort nebo dezert posypeme. Pro karamelový krém vlijeme karamel do formiček a necháme ztuhnout ve vodní lázni. Po vychladnutí jej vyklopíme. Pro karamelový krém vmícháme 400 g smetany a necháme zhoustnout.

Doba přípravy:
Doba vaření:
Celková doba:

Recept přidal(a) ,
Zobrazeno 3,212x
Zdroj: ceskahospodynka.cz
Hodnocení receptu: Počet hodnotících uživatelů 10.00 (počet: 1) 10.00 1 10
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
čím více bodů, tím lepší recept

Komentáře receptu Jak připravit karamel


Vybrat podle fotografie

Nevíte co uvařit? Najděte si recept podle fotografie.

Vybrat recept podle fotografie

Online kuchařka v mobilu

Nyní na Google Play Získat na App Store Získat od Microsoftu

Kategorie

Přihlášení

:
:

reklama
Svíčková na smetaně

Recept na nejlepší české jídlo.

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Jedlý papír

Nejširší nabídku jedlých papírů na dorty kupujeme ve Světě cukrářů.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

TOPlist