Rybízový kompot

Suroviny

Rybíz
Cukr krystal, krupice
na 1 l vody 500 až 800 g cukru

Pomůcky:
Zavařovací hrnec s teploměrem
sklenice
víčka
hlava na zatlačení víček

recept nemá fotografii

Postup

Protože mám rybízu každý rok nadbytek, kromě výroby rybízové zavařeniny a mražení rybízu dělám i rybízový kompot. Podávám ho většinou v kombinaci s ananasovým kompotem - obě chuti i barvy se k sobě báječně hodí. Pokud jste ve stejné situaci, třeba vám přijde vhod tento stručný návod:
Nejdříve si umyjeme sklenice a víčka - používám malé sklenice o objemu cca 320 ml a víčka, která je nutno přitlačit zavařovací hlavou. Lze použít i jiné sklenice od kupovaných džemů či konzervované zeleniny. Vždy však dobře umyté, nejjednodušší je dát je do myčky umýt na co nejvyšší teplotu. Z rybízu musíme odstranit třapiny, to je piplačka, kterou doporučuji dělat u televize či rádia, jinak se to nedá dlouho vydržet. Otrhaný rybíz je třeba propláchnout ve studené vodě. Dělám to opět v dobře umytém dřezu. Propláchnutý rybíz nechám okapat a plním jím sklenice až po okraj. Ještě lehce stisknu a přidám, co se vejde.
Nálev si připravím v poměru minimálně 500 g cukru na 1 l vody. Toto množství nálevu stačí asi na 10 až 12 malých sklenic s rybízem. Horkým nálevem zaliju ovoce ve sklenice do výše asi 1 cm pod horní okraj. Sklenici co nejdříve zavíčkuji a vložím do zavařovacího hrnce s horkou vodou, které by mělo být tolik, aby byla víčka potopená. . Na jednu dávku do hrnce se vejde asi 10 až 12 sklenic. Hrnec se uzavře a steriluje se 20 minut při 80 st. C. (Přesně řečeno, když teplota dosáhne 80 stupňů, hodně ztlumíme nebo vypneme zdroj tepla a necháme v hrnci uvedenou dobu. Teplota by neměla klesnout pod 80 stupňů). Potom z hrnce vyjmeme, dobře se to dělá speciálními kleštěmi na kompotové sklenice.) Po zchladnutí uložíme, nejlépe na chladné a tmavé místo. A během zimy konzumujeme.
Poznámka:
Možná zavařujete úplně jinak, moderněji - máte možnost poradit a diskutovat s ostatním. Mně tento postup spolehlivě funguje už léta a dělám to tak, jak mě to naučil můj tatínek.

Doba přípravy:
Doba vaření:
Celková doba:

Recept přidal(a) ,
Zobrazeno 2,304x
Zdroj: ceskahospodynka.cz
Hodnocení receptu: Počet hodnotících uživatelů 10.00 (počet: 2) 10.00 2 10
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
čím více bodů, tím lepší recept

Komentáře receptu Rybízový kompot


Vybrat podle fotografie

Nevíte co uvařit? Najděte si recept podle fotografie.

Vybrat recept podle fotografie

Online kuchařka v mobilu

Nyní na Google Play Získat na App Store Získat od Microsoftu

Kategorie

Přihlášení

:
:

reklama
Svíčková na smetaně

Recept na nejlepší české jídlo.

Recepty

Nejlepší recepty pro vaše vaření na Receptuj.cz.

Jedlý papír

Nejširší nabídku jedlých papírů na dorty kupujeme ve Světě cukrářů.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

TOPlist